Gıda Blogger ve Mutfak Kültürü Antropologu
Tori AVEY'in Anlatımı ile

K A T K I L A R I Y L A

 

 

Hala Ekmeği Nasıl Yapılır?

Yahudiliği taze pişirilmiş Hala ekmeğinden daha güzel ifade eden başka bir yiyecek daha var mıdır? Yahudi olan ya da olmayan herkes bu lezzetli, yumurtalı ekmeğin tadını eşit derecede sever. Oysa Hala, sadece ekmek olmanın çok ötesindedir.

Hala ekmeği Yahudi geleneklerine göre manevi bir anlam taşır. Tanrı’nın manevi enerjisiyle doğrudan bağlantı kurma yoludur. Bir başka deyişle, Hala ekmeği pişirmek bir Yahudi evi için gerçek bir lütuf ve kutsama olarak düşünülebilir.

Günümüzde “Hala” kelimesi, tüm dünyada Şabat masalarını süsleyen güzel, örgü şekli verilmiş bir somun ekmeği tarif etmek için kullanılmaktadır. Antik zamanlarda Hala, Tapınak görevlileri için Tanrı’ya sunulmak üzere ayrılan küçük hamur parçası anlamını taşırdı.

“İlk tahılınızdan sunu olarak bir pide sunacaksınız; bunu harmanınızdan
bir sunu olarak sunacaksınız.”
Çölde Sayım 15:20

Hala kutsamasının bir bölümünü de hamurun küçük bir parçasının sunu olarak
yakılması oluşturur.

.

Geleneksel olarak Hala ekmeği, Şabat ve Bayram günlerinde yenir. Hala ekmeğini, yapımı için harcanan zaman ve emek açısından “özel günlere özgü” bir ekmek olarak düşünebiliriz. Elbette ki Hala ekmeği yılın herhangi bir gününde de pişirilebilir, oysa bu süreç genellikle Şabat ve özel bayram günlerine (tabii, ekmek yemenin yasak olduğu Pesah günleri haricinde) özgüdür.

Taze pişirilmiş Hala ekmeğinin kokusu evlerimizde haftalık Şabat kutlamalarını başlatır ve herkesi bir şükran havasına sokar. Rabi Gershon Steinberg-Caudill’in dediği gibi; “Şabat Hala’sı piştiğinde duyulan kokuyu seviyorum. Şabat gibi kokuyor.”

Ekmeği ayırma ve kutsama ritüeli, pişirdiğiniz ekmeğin boyutuna ve gelenekleri takip etme düzeyinize bağlı olarak karmaşık sayılabilecek bir süreçtir. Aşkenaz ve Sefarad geleneklerinin bu kutsamaya yaklaşımları farklılık gösterir.

Bu konuyla yakından ilgileniyorsanız İnternetteki çeşitli rehber kaynaklara başvurabilir ya da rabilerimize danışabilirsiniz.

Hala ekmeği pişirmek aslında meditasyon yapmak gibidir. Hamuru yoğurmak ve kabartmak, sonra tekrar yoğurmak, şekil vermek, örmek, pişirmek; tüm bunlar düşünüldüğünden daha uzun zaman alır. Ancak pişmekte olan ekmeğin mis kokusu ve örgü şekilli ekmeğin Şabat masası üzerindeki muhteşem görüntüsü her şeye değer. Umarım bu blog, size kendi Hala ekmeğinizi yapmak için ilham kaynağı olur.

Aşağıdaki tarif, favori Hala ekmeği tarifimdir. Birçok deneme sonucunda elde ettiğim güvenilir bir tariftir. Sonuçta, lezzetli, yumuşak ve balla tatlandırılmış yumurtalı bir Hala ekmeği elde edersiniz. Birden çok kabartma işleminden geçtiği için güzel bir dokuya sahiptir ve üzerine sürülen yumurta, ekmeğe altın renkli muhteşem bir görüntü verir. Tarifte sunulan ekmek üstü süslemeleri çeşitlerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Arzu ederseniz hamura kuru üzüm veya çikolata parçaları da ilave edebilirsiniz. Nasıl hazırlanmış olursa olsun Hala ekmeği Şabat ya da bayram günlerinin en lezzetli kutlama yoludur.

Daha önce Hala ekmeği yapmayı denemediyseniz sabırlı olmayı unutmayın! Hala ekmeği pişirmek basit bir süreçtir, ancak zaman ve emek gerektirir. Kıvamı tutturabilmek için birkaç kez denemeniz gerekebilir. Her adımı ayrıntılı şekilde tarif ettiğim için adımları dikkatle izlerseniz mükemmel sonuca ulaşırsınız. Hala ekmeğini örme konusundaki bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.theshiksa.com (İngilizce)

Kolay gelsin! 

Servis: 1 Büyük Hala, 2 normal Hala ya da 24 minik Hala için

Türü: Parve

Hala Ekmeği

Malzemeler

Hamur için:

 • 1 ½ Bardak ılık su,
 • 1 Paket kuru maya
 • 1 Çay kaşığı şeker
 • 1 Yumurta
 • 3 Yumurta sarısı
 • 1/3 Bardak bal
 • 2 Çorba kaşığı kanola yağı
 • 2 Çay kaşığı tuz
 • 4 ½ - 6 Bardak un

Üzerine sürülecek yumurta karışımı için:

 • 1 Yumurta
 • 1 Çorba kaşığı soğuk su
 • ½ Çay kaşığı tuz

Ayrıca arzuya göre:

 • 1 ½ Bardak kuş üzümü veya çikolata parçaları

Arzuya göre süsleme malzemeleri:

 • Susam, haşhaş tohumu, tuz

Ayrıca ihtiyaç duyulacak malzemeler:

 • Geniş bir karıştırma kabı, yumurta çırpıcı, tencere, fırça, mutfak havlusu, pişirme tepsisi, yumurta çırpıcı, yağlı pişirme kâğıdı, streç film

Yapılışı:

Büyük bir karıştırma kabına ¼ bardak ılık su (45 derecede) koyup, 1 paket kuru maya ve 1 çay kaşığı şeker ilave edin ve karışım eriyene kadar karıştırınız. 10 dakika boyunca mayanın genleşmesini bekleyin. Yani genişlemiş ve köpüksü bir görünüm almış olması gerekir. Eğer öyle görünmüyorsa, maya bayatlamış olabilir. Bu da ekmeğinizin kabarmayacağı anlamına gelir. Bu durumda taze bir kuru maya almalısınız.

 • Maya genleştiğinde, kalan 1¼ bardak ılık suyu, yumurtayı, yumurta sarılarını, balı, kanola yağını ve tuzu içine ilave edip, iyice birbirine karışana kadar çırpıcıyla karıştırınız.
 • Unu yarımşar bardak halinde kaba dökmeye başlayın, her ilave edişinizde büyük bir kaşık yardımıyla karıştırın. Karışım, kaşıkla karıştırılamayacak kadar kalınlaştığında elle yoğurmaya başlayın.

 • Hamur yumuşak, elastiki ve yapış yapış olmayan bir kıvama gelene kadar un ilave etmeye devam edin. Tam kıvamını bulmanız için ilave etmeniz gereken un miktarı farklılık gösterir – doğru kıvama ulaştığınızı hissedene kadar un ilave etmeye devam edin.
 • Kaynaması için bir tencere su koyup ateşin üzerine koyun.
 • Aynı zamanda, hamuru karıştırma kabından çıkarıp kabınızı yıkayın. Daha sonra kabı kanola yağı ile yağlayın. Hamuru kabın dibine doğru itin, sonra her iki tarafının da yağlanması için ters yüz edin.

Hamur kabınızı temiz ve nemli bir mutfak havlusuyla örtüp fırının orta katına yerleştirin. İçinde kaynar su olan bir tencereyi hamur kabınızın bir alt katına yerleştiriniz. Fırının kapağını kapatın, ama fırını yakmayın. Sıcak su, hamurunuzun kabarması için gereken nemli ortamı yaratmanızı sağlayacaktır. 1 saat kadar hamurun kabarmasını bekleyin.

Hamur kabınızı fırından çıkartıp, hava kabarcıklarını yok etmek için birkaç kez yumruklayarak bastırın. Kabınızı tekrar fırına koyup 1 saat daha kabarmasını sağlayın.

Hamur kabınızı fırından çıkartın. Pürüzsüz bir yüzeyin üzerine biraz un serpin. Kabın içindeki hamuru yumruğunuzla dibe doğru birkaç kez bastırın ve unlanmış yüzeye hamuru tersyüz edin. Aldığı kadar un ilave ederek doğru kıvamı yakalayana dek birkaç dakika boyunca yoğurun.

 • Artık Hala ekmeği hamurunuz örülmeye hazır durumdadır
 • Fırın tepsinizi pişirme kâğıdı ile kaplayın. Üzerine hazırladığınız Hala ekmeğinizi koyun (Pişirme kâğıdı dökülen yumurta ve diğer malzemelerin tepsinize yapışmasını önler).
 • Not: Pişerken fazlaca genleşebildiğinden tepsiye tek bir Hala örgü ekmeği koymayı tercih edin.
 • Hala ekmeğinizin üzerine sürmek için yumurtayı iyice çırpın. Sulanması için içine biraz su ve tuz ilave ederek çırpmaya devam edin. Bir fırça yardımıyla bu karışımı ekmeğinizin üzerine ince bir tabaka halinde sürün. Artan çırpılmış yumurtayı saklayın.

 • 35 - 40 dakika daha örgü hamurunuzun kabarmasını bekleyin. Parmağınızla hamura bastırdığınızda hamurdaki çöküntü kalıcı olunca, hamurun pişmeye hazır olduğunu anlayacaksınız.
 • Fırınınızı önceden 180 derecede ısıtın Hala ekmeğin pişme süresi toplamda 40 dakikadır, ancak mükemmel sonuca ulaşmak için pişirme aşama aşama yapılmalıdır. Önce fırın saatini 20 dakikaya kurup Hala ekmeğinizi fırına koyun.
 • 20 dakika sonra Hala ekmeğinizi fırından çıkartın ve örgünün orta kısmına ince bir tabaka halinde tekrar yumurta sürün. Hala ekmeği bu kısım pişirme esnasında iyice şiştiğinden, yumurta sürme işlemi uygulanmazsa rengi beyaza döner.

 • Tepsinin arka kısmı öne gelecek şekilde çevirin. Fırının arka kısmı genellikle ön tarafından daha sıcak olduğu için tepsiyi çevirme işlemi Hala ekmeğinizin eşit olarak renk almasını sağlar.
 • Hala ekmeği 20 dakika daha pişirmeye devam edin. Bu 20 dakikalık süreçte gereğinden fazla kızarmasını önlemek için Hala ekmeğini sürekli gözlemleyin. İstediğiniz renge ulaştığında tepsiyi fırından çıkartıp üstüne folyo koyup tekrar fırına yerleştirin ve son 2 dakika kala folyoyu çıkartın.
 • Hala ekmeğinizi fırından çıkartın, bu noktada eviniz mis gibi kokacaktır. Hala ekmeğinizin olup olmadığını test etmek için ters çevirin ve tabanına vurun içi boş gibi ses verirse olmuş demektir. Tepsinin üzerinde Hala ekmeğinizi soğumaya bırakın.
 • Bu tarifte 1 büyük Hala, 2 normal Hala ve 24 mini Hala rulosu elde edilir. Kullanımı ve örmesi bir büyük Hala yapımından daha kolay ve rahat olduğu için ben genelde hamuru iki eşit parçaya bölüp iki orta boy Hala yapmayı tercih ediyorum. Siz sizin için en uygun olanı seçin.

 

 

Geldik Hala ekmeği pişirmenin en favori kısmı olan örgü yapmaya. Hala ekmeğini örmek son derece eğlencelidir. Bazılarınız son derece karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bir kez hamuru parmaklarınızın arasında hissettiğinizde örgü yapma sürecine bayılacaksınız. Hata yapmanıza engel olmak için, olabilecek tüm hataları sıraladım. Neden hemen işe koyulmuyorsunuz? Gayretiniz masanızda sergilenecek muhteşem görünümlü Hala ekmeği ile sonuçlanacaktır. Güzelce örülmüş bir Hala ekmeği pişirdiğimde, her seferinde hissettiğim başarı duygusu içimdeki sanatçıyı yeniden hayata geçiriyor.

Eğer Hala ekmeği tarifine ihtiyacınız varsa ya da Hala ekmeği kutsaması hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayın:

http://www.theshiksa.com (İngilizce)

Bir Hala ekmeği örmenin çeşitli farklı yolları vardır. Burada sizinle benim favori örgü yollarını paylaşacağım. Buna ilaveten Roş Aşana için yuvarlak somun hazırlamanın iki yolunu tarif edeceğim. Önce hamuru hoş, eşit iki şerit haline getirmeyi öğreneceksiniz. Bütün örgüler şeritlerden yapıldığı için şerit şeklini vermeyi öğrenmek önceliklidir.

 

Şerit Nasıl Yapılır?

Hamuru ihtiyacınız olan şerit sayısına ayırın. Her porsiyonun eşit hacimde olmasına dikkat edin. Örneğin üç şeritli Hala ekmeği yapacaksanız, hamurunuzu üç eşit parçaya bölün.

Parçalardan birini oklava yardımıyla 5-6 milimetre kalınlığında düz bir hamur haline gelene kadar açın. Şekli konusunda endişe etmeyin. Hamurun dar kısmını yuvarlama yüzeyinin üst kısmına doğru koyun, geniş kısmı da size doğru baksın.

İki elinizi kullanarak yuvarlama yüzeyine basınç uygulayın ve hamuru kendinize doğru çekin. Kendinize doğru çekerken hamuru yuvarlayarak şerit haline getirin. Hava kabarcıkları kalmaması için hamur üzerinde eşit basınç uygulamaya özen gösterin.

Şerit şeklini elde ettiğinizde iki elinizle birden ileri-geri yuvarlayarak düzgün bir şekil almasını sağlayın. Hamuru yuvarlarken ellerinizi dışa doğru bir açıyla tutarak hamurun dış kenarına doğru nazikçe basınç uygulayın. Bunu yaptığınızda hamurunuz ortada daha kalın, kenarlara doğru daha ince bir şekil alacaktır. Böylece Hala ekmeğinizi örerken uç kısımlara doğru incelen zarif bir görüntü elde edeceksiniz.

Şerit hamurunuzun bir ucunu iki avucunuzun arasında nazikçe ileri geri yuvarlayarak biraz daha incelmesini sağlayın. Bu işlemi hamurunuzun diğer ucuna da benzer şekilde uygulayın.

İşte hamur şeridiniz hazır! Kolaymış değil mi? Örme işlemine geçmeden önce yıllar içinde deneme yanılma yöntemiyle öğrendiğim birkaç püf noktasını sizlerle paylaşman istiyorum.

 

Hala Ekmeği Örmenin Püf Noktaları

1. Örmeye başlamadan önce iki aşamalı kabartma yöntemini kullanarak hamurunuzun tamamen kabardığından emin olun. Aksi takdirde örme sırasında hamur şeritleriniz kabarıp genişleyebilir; şekilsiz ve gevşek görünümlü bir örgü halini alabilir. Bu da Hala ekmeğinin lezzetini bozmasa da hoş olmayan bir görünme kavuşmasına neden olacaktır. 

2. Örmeye başladığınızda işi bitirinceye kadar örmeye devam edin. Örmeyi yarım bırakıp, sonra devam etmeye kalkarsanız yerinizi kaybedebilir ve işlemi daha karmaşık hale getirebilirsiniz.

3. Dört ya da altı şeritli örgü için, şeritlerin tepe noktalarını örmeye başlamadan önce gevşekçe birbirine tutturun. Genellikle örgü tamamlandıktan sonra tepe noktasını çözüp bu kısmı daha düzgün ve sıkı bir şekilde yeniden örme ihtiyacı duyduğumu fark ettim. Böylece Hala ekmeğiniz daha düzgün görünür.

4. Hamurunuzun yapışmasını engellemek için hamuru koyacağınız zemini hafifçe unlayın.

5. Cesaretinizi kaybetmeyin! Eşit ve güzel görünümlü örgüler yapmak biraz pratik gerektirir. Yapım aşamalarını dikkatlice takip edin, sabırlı olun ve en önemlisi KEYİF ALIN!

Haydi, şimdi örmeye başlayalım! İşte Hala ekmeği örmenin en basit yolu…

Üç Şeritli Hala Ekmeği

Üç Şeritli Hala Ekmeği Örgüsü

Bu, Hala ekmeği örmenin en kolay yoludur. Saç örgüsü yapmayı bilenler için bu işlem çok basittir. Örgüye şeritlerin tepesinden başlamak yerine ortasından başlamayı tercih edin; bu Hala ekmeğine daha dengeli bir görüntü sağlar.

Üç şeritli Hala ekmeği örerken hatırlanması gereken önemli nokta, ortadaki şeridin gözden kaçırmamak gerektiğidir. Her şerit sırayla ortada yer alacaktır; örgüyü yaparken orta şeridi izlemek doğru yolda kalmamızı sağlar.

1. Üç adet, eşit uzunlukta şerit hazırlayın ve yan yana dizin.

2. Sağdaki şeridi ortasından tutup ortadaki şeridin üstüne, çaprazlama yerleştirin. Şimdi sağ şeridiniz orta şerit haline geldi.

3. Sol şeridi tutup orta şeridin üstüne çaprazlama yerleştirin. Artık sol şeridiniz orta şerit haline gelmiş oldu.

4. Şeritlerin sonuna gelinceye dek ikinci ve üçüncü adımları tekrarlayın (sağ şerit ortaya, sol şerit ortaya) Sonunda üç şeridi birbirine tutturun.

5. Hala ekmeğinizi ortasından tutun…

ve kendinize doğru çevirin. Bu şekilde örülmemiş şeritler ters yüz olsun.

6. Sol şeridi tutup orta şeridin üzerine çaprazlama koyarak örmeye devam edin. Bakın, sol şeridiniz orta şerit haline geldi.

7. Sağ şeridi orta şeridin üzerine çaprazlama yerleştirin. Şimdi sağ şeridiniz orta şerit haline geldi.

8. Hala ekmeğiniz tamamen örülünceye kadar (sol şerit ortaya, sağ şerit ortaya) altıncı ve yedinci adımları tekrarlayın. Şeritlerin sonlarını birleştirin ve hoş, yuvarlağımsı bir şekil elde etmek için her iki tarafın da uçlarını alta doğru kıvırın.

Üç Şeritli Hala Ekmeği Örgüsü

9. Üstüne yumurta sürerek kabarmaya bırakın. Tarif edildiği şekilde Hala ekmeğinizi pişirmeye başlayın.

Dört Şeritli Hala Ekmeği

Dört Şeritli Hala Ekmeği Örgüsü

Dört şeritli Hala ekmeği benim favori örgü şeklimdir. Bu deseni çok severim. Dört şeritli Hala ekmeği örerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta daima en sağdaki şeritle başlamaktır. Örgüyü yaparken karıştırmamak için “üst, alt, üst” kalıbını ezberleyin ve sürekli olarak yüksek sesle tekrarlayın.

1. Dört eşit uzunlukta şerit hazırlayın yan yana dizerek en üstte şeritleri birleştirecek şekilde birbirine tutturun.

2. En sağdaki şeridi alarak sola doğru “üst, alt, üst” kalıbını kullanarak şeridi dokuyun.

3. Yine en sağda kalan şeridi alın ve “üst, alt, üst” kalıbını kullanarak şeritlerinizi birbirinden geçirin. Bütün örgü işlemini tamamlayana kadar her defasında en sağdaki şeritten başlayarak, aynı kalıbı kullanarak işlemi tekrar edin.

4. Açıkta kalan şeritleri birbirine tutturarak her iki ucunu alta doğru kıvırın ve güzel bir Hala somunu görüntüsü elde edin.

Dört Şeritli Hala Ekmeği

5. Üstüne yumurta sürerek kabarmaya bırakın. Tarif edildiği şekilde Hala ekmeğinizi pişirmeye başlayın.

Altı Şeritli Hala Ekmeği

Altı Şeritli Hala Ekmeği Örgüsü

Altı şeritli Hala ekmeği üç ve dört şeritli örgülere göre biraz daha karmaşıktır, ancak bir kez sistemi kavradığınızda oldukça basittir. Bu örgü çeşidi kalın, geniş ve oldukça hoş görünümlü bir Hala ekmeği elde etmenizi sağlar

Altı şeritli Hala ekmeğini örerken tıpkı dört şeritlide olduğu gibi en sağdaki şeritten başlamayı unutmamak önemlidir. “Üst 2, alt 1, üst 2” kalıbını ezberleyin ve örerken de yüksek sesle tekrar edin.

1. Altı adet, eşit uzunlukta şerit hazırlayın. Şeritleri yan yana dizin ve en üstte birleşecek şekilde tepe uçlarını birbirine tutturun.

2. En sağdaki şeridi tutarak “2 üst şerit, 1 alt şerit, 2 üst şerit” kalıbını kullanarak sola doğru dokuyun.

3. En sağdaki şeridi alın ve yeniden “2 üst şerit, 1 alt şerit, 2 üst şerit” kalıbını kullanarak tekrar dokuyun. Bütün somunu örmeyi bitirene kadar, daima en sağdaki şeritten başlayarak aynı kalıbı tekrarlayın.

4. Açıkta kalan şeritleri birbirine tutturarak her iki ucunu alta doğru kıvırın ve güzel bir Hala somunu görüntüsü elde edin.

Altı Şeritli Hala Ekmeği

5. Üstüne yumurta sürerek kabarmaya bırakın. Tarif edildiği şekilde Hala ekmeğinizi pişirmeye başlayın..

Spiral Hala Ekmeği

Spiral Hala Ekmeği

Roş Aşana için, Hala ekmeği spiral şeklinde pişirilir. Bu şekil bir yıllık devrenin sonuna geldiğinin ve yeni bir “bir yıllık” devrenin başladığını simgeler. Bu tür Hala ekmeği genellikle “tatlı” bir yılı belirtmek için, hamura kuru üzüm eklenerek pişirilir. Üzümlerin hamurun içinde gizlenmiş olması daha düzgün ve güzel bir Hala ekmeği elde etmenizi sağlar.

1. Hamuru yoğurun ve oklava yardımıyla açarak 1 santim kalınlığında dikdörtgen şeklinde bir hamur elde edin.

2. İçine kuru üzüm ekleyecekseniz, dikdörtgen hamurunuzun ortasına eşit miktarda üzüm serpiştirin. Tercihinize göre siyah veya sarı üzüm kullanabilir ya da iki çeşit üzümü bir arada kullanabilirsiniz.

3. Ellerinizin yardımıyla hamuru aşağıdan yukarı doğru geniş bir rulo halinde yuvarlayın. Hava kabarcıklarının oluşmasını önlemek için sıkıca yuvarladığınızdan emin olun. Üzümler hamurun içinde saklı kalacaktır.

4. İki elinizi kullanarak üzerinde iz kalmayacak şekilde hamuru yuvarlayarak geniş bir rulo elde edin.

5. Hamurun iki ucunu avuçlarınızın arasında yuvarlayarak inceltin.

6. Bir ucunu içeri doğru kıvırarak salyangoz kabuğu şeklinde bir spiral elde edin.

7. Spiral tamamlana kadar hamurunuzu aynı yönde kıvırmaya devam edin. Spiralin açıkta kalan ucunu Hala ekmeğinin altına kıvırarak sıkıca tutturun.

Spiral Hala Ekmeği

8. Üzerine yumurta sürerek en az 45 dakika bekletin ve kabarmasını sağlayın. Bu süre sonunda hamura parmağınızla bastırdığınızda göçmeli ve tekrar yukarı çıkmamalıdır. Bu tür Hala ekmeği dağılıp, yayılmaya meyilli olduğu için, bu son kabarma özellikle önemlidir.

Tarif edildiği şekilde pişirmeye başlayın. Bu tip Hala ekmeğinin, hacim yoğunluğundan dolayı normal Hala ekmeğine göre daha uzun süre pişmesi gerekebileceğini unutmayın.

Bağlantılı Hala Ekmeği

Bağlantılı Hala Ekmeği

Bu benim en sevdiğim yuvarlak Hala ekmeği çeşididir. Farklı ve hoş bir Roş Aşana Hala’sı seçeneği sunar. Zincir şekli birlik, beraberlik ve gücü temsil eder. Yapımı karmaşık gözükse de, aslında oldukça basittir.

1. Hamuru eşit uzunlukta, beş kalın şeride bölün. Normal Hala ekmeğinde olduğu gibi uçlarını inceltmeyin. Halka şekline getirerek uçlarını birleştirin. Yüzük şeklinde bir hamur elde edin.

2. Diğer şeridi alın ve ilk halkayla zincir şeklinde birleştirin. Böylece iç içe geçmiş iki halka elde edin.

3. Aynı işlemi diğer iki şeride de uygulayın. Yuvarlak şekilli bir Hala ekmeği elde etmek için son oluşturduğunuz halkayı öncekilerle birleştirin.

Bağlantılı Hala Ekmeği

4. Üstüne yumurta sürerek kabarmaya bırakın. Tarif edildiği şekilde Bağlantılı Hala ekmeğinizi pişirmeye başlayın. Bu tip Hala ekmeğinin, hacim yoğunluğundan dolayı normal Hala ekmeğine göre daha uzun süre pişmesi gerekebileceğini unutmayın.

 

Mini Hala Ekmek Ruloları

Hamurunuzu şirin ve lezzetli rulolar oluşturmak için kullanın! Yapması çok basit ve misafirlerinize sunabileceğiniz etkileyici bir lezzettir.

Zaman kazanmak için ruloları sabah erken hazırlayın. Fırın tepsisine dizip üzerini streç filmle kapatıp buzdolabına yerleştirin. Hamurun oda sıcaklığına dönmesini sağlamak için pişirmeden yarım saat önce buzdolabından çıkartın.

1. 20 - 22 santim uzunluğunda şeritler hazırlayın.

2. Her şeridi düğüm haline getirin.

3. Yuvarlak bir şekil elde etmek için açıkta kalan uçları birleştirin.

4. Bağlantı kısımları alta gelecek şekilde tepsiye yerleştirin. Üzerlerine yumurta sürerek kabarması için bekletin. Normal Hala ekmeği pişirdiğiniz şekilde pişirin. Diğerlerine göre daha hızlı pişeceğinden, pişirme sürecini sürekli kontrol edin.

Afiyet Olsun...

 

Yemek fotoğrafları ve adım adım yapım bilgilerine ulaşmak için: www.theshiksa.com
© Copyright 2010-2011 The Shiksa Blog
.
Yayına hazırlayan: Robert Zilberman